Ulubione przepisy

Syrop z mniszka (miód z mniszka)

Kwiatki mniszka lekarskiego najlepiej zbierać w słoneczny dzień do południa. Nie pomylmy ich z mleczem. Mniszek lekarski ma od spodu listki gładkie, kwiaty i liście wyrastają z centralnego miejsca, z ziemi. Natomiast mlecz ma od spodu listki włochate, starsza roślina rośnie w górę, tworzy rozgałęzienia. Młody mlecz łatwo pomylić z mniszkiem. Jeżeli nie jesteśmy pewni lepiej zerwać inny kwiatek. Zbieramy same kwiaty bez łodygi.

Zebrane kwiaty rozkładamy na papierze na ok. 2-3 godziny, żeby znajdujące się w nich robaczki miały szansę wyjścia. Następnie wkładamy je do garnka, przepłukujemy wodą, którą wylewamy.

Ilość na dwa małe słoiczki:

ok. 100-200 kwiatków lub inaczej ok. 2 szklanki kwiatków

1/2 litra wody

1/2 kg cukru

1 mała cytryna

Do garnka z wypłukanymi kwiatkami wlewamy wodę. Dodajemy pokrojoną cytrynę. Gotujemy ok. 20 minut. Odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny.

Na drugi dzień przecedzamy wszystko przez sitko, odciskamy na sitku jak najwięcej soku. Do soku dodajemy cukier i gotujemy. Ja gotuję ok. godziny, nie mniej. Przelewam gorące do słoiczków i zakręcam. Przy takim czasie gotowania uzyskujemy konsystencję lejącego miodu. Jeżeli chcemy mieć rzadszy sok gotujemy krócej.

Wyśmienicie smakuje do słodzenia herbaty zamiast cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *